search

همگی چیز درباه سیکاس و فراگیری نحوه تکثیر و ازدیاد آن با عکس : دستگاه لیزر


همه چیز درباه سیکاس و آموزش شیوه نشر و ازدیاد آن با عکس :

نامهای همگانی : نخل زینتی سیکاس , سیکاد , نخل ساگو , سیکاس رولتا , سیکاس رولوتا , پالم سیکاس

اسم علمی &# اسامی گونه های دستگاه لیزر , Sago palm

خانواده : Cycad سیکادها

گونه : درختچه بدون خزان مدام سبز

مقاومت به سوز و سرما : متوسط

نیاز آبی : میانگین

نور و روشنایی : آفتابی تا نیم سایه

فصل دستگاه لیزر دهی : هر 2 تا 3 سال در فصل‌تابستان

رنگ دستگاه لیزر : شیری تا رنگ زرد

رنگ میوه : از خاکستری به نارنجی متمایل میگردد

مقدار : حداکثر 6 تا 7 متر طول و با توجه به نو وارد بودن گیاه در کشور‌ایران ( حدود 100 سال ) حداکثر سایز های مو جود 1 . 5 تا 2 متر است و 2 . 5 متر گستردگی است اما عمر این گیاه تا 700 سال هم مشاهده شده است .

کاربرد ها در محوطه سازی : راءس دید , تقارنی , کانونی , چمن کاری ها , باغچه کاری , فضای داخلی منازل و ساختمانها

رنگ برگها : سبز تیره

سیکاس به دلیل پرورش کم‌ , گیاهی نسبتا گران و از نظر زیبایی و جلوه گیاهی لاکچری و تشریفاتی به حساب میاید و اغلب زینت بخش سالنهای وسیع , اداره ها , مکانهای تجاری و خانگی است و جور سیکاس رولتا Cycas revolute در کشور ایران از دیگر اشکال سیکاس همگانی خیس و دوستداشتنی تر و شناخته شده تر است و یکی‌از اصلی ترین های این مدل ( سیکاس رولوتا ) در دستگاه لیزر شن گیاه شناسی کیو KEW در ان دستگاه لیزر ستان نگهداری می‌شود .

از دیگر گونه های انواع گیاه سیکاس میتوان به سیکاس زامیا , استانژیا و سیکاس غول پیکر و وسیع سراتوزامیا , دیون , میکروسیکاس اشاره نمود که در کشور‌ایران نایاب یا این که کم یاب میباشند .

نخل سیکاس روالتا دارای جنس نر و ماده است و به اصطلاح گیاهی دو پایه می‌باشد . جنس نر و ماده سیکاس از روی ظاهر تنه و برگ آن قابل تشخیص نمی‌باشد و بعداز دستگاه لیزر دادن گیاه بالغ تشخیص جنسیت سیکاس از روی صورت دستگاه لیزر ها قابل تشخیص است .

دستگاه لیزر سیکاس ماده

دستگاه لیزر ماده سیکاس

البته در موردها دکوری سوای اینکه جنس گیاه چه است روشهای محافظت آن یکسان بوده و از دید ظاهری و زیبایی هیچ کدام از اساس های نر یا ماده سیکاس هیچ ارجحیتی بر یکدیگر ندارند .

دستگاه لیزر نر سیکاس

دستگاه لیزر سیکاس جنس نر

نکات با اهمیت در نگهداری از بذر سیکاس برای مدت طولانی :

نگهداری از بذر سیکاس برای برهه زمانی طولانی نیاز به اعتنا و موقعیت خاصی داراست که با رعایت نکردن آنان بذر سالم به بذری که قدرت باروری و رویش ندارد تبدیل می گردد .

بذر سیکاس در شرایطی که در هنگام محافظت رطوبت کافی نداشته باشد , کم آب شده و قسمت داخلی و هسته بذر از پوسته سخت بیرونی آن جدا می شود و در شرایطی‌که اینگونه ادامه داشته باشد سبب ساز از بین رفتن قوه نامیه آن میگردد .

در این‌حالت با پرت کردن بذر داخل یک ظرف آب روی آب شناور میماند زیرا قسمن داخلی آن کم آب شده‌است و با از دست دادن آب سبک می گردد . در صورتی که بذرهای برنا و یا سالم که در جای قابل قبولی حفظ گردیده اند به زیر سطح آب غرق میگردند .

این روش یک کدام از متداول ترین روشها برای تشخیص بذر سلامت سیکاس از بذر غیر مناسب است .

جنبش دادن بذر سیکاس و صدای حرکت تناول کردن هسته آن نیز بذر نامطلوب و خشک شده را مشخص و معلوم می‌نماید . اما در صورتی‌که برهه زمانی کوتاهی از خشک شدن آن گذشته باشد با یک یا دو روز خیساندن بذر گاهی میتوان توقع ریشه دهی و جوانه زنی از بذر داشت .

close
search
بایگانی

Hi, guest!

settings

menu